دانستنی های حقوقی معاملات املاک

بسیاری از مشکلات قضایی از نکته های کوچکی که هنگام معامله رعایت نمیشوند، به وجود می آیند. برای پیشگیری از مواجهه با معضلات قضایی اطلاع از نکات حقوقی جزئی و رعایت آن ها هنگام معامله ضروری است. در این مقاله تعدادی از نکات حقوقی معاملات املاک را جمع آوری کرده ایم تا با بکار بردن این نکات هنگام انجام معامله ملکی از میزان اختلافات احتمالی و درگیری با معضلات قضایی شما کاسته شود. این مقاله به صورت منظم با تغییر قوانین و رویه قضایی به روز می شود.

1- از تنطیم قرارداد از روی کپی برابر اصل اسناد، مدارک و کارت شناسایی خودداری کند.

2 ـ در تمـامـی قــراردادهـا اعـم از فـروش، رهــن و اجـاره، مالـک ملـزم بـه ارائـه اصــل اســناد مالکیـــت می باشد.

3 ـ از تنظیم هر گونه قرارداد صوری، غیر واقعی و یا سفید امضاء جداً خودداری کنید.

4 ـ از امضاء هر گونه قرارداد فروش و اجاره بدون حضور همزمان طرف مقابل و قرارداد ناقص  خودداری کنید.

5 ـ تمامی توافقات، شروط، تعهدات، معایب و نواقص ملک را هر چند کوچک، در قرارداد درج کنید.

6 ـ قبل از امضاء، قرارداد را بطور کامل مطالعه نموده و از مفاد آن آگاه شوید و در صورت نیاز حتماً با وکیل خود مشورت نمایید.

7 ـ قبل از انعقاد هر گونه قراردادی در خصوص املاک، اعم از خرید یا اجاره، ملک مورد نظر را از ادارات ذیربط مانند اداره راه و شهرسازی، اداره منابع طبیعی، اداره ثبت اسناد و املاک، شهرداری و اداره اوقاف استعلام کرده و پس از اطمینان از مالکیت فروشنده و عدم وجود مانع قانونی، نسبت به انعقاد قرارداد اقدام نمایید.

8 ـ این باور که بعد از 72 ساعت، نسبت به فسخ معاملات خرید و فروش یا 24 ساعت برای فسخ اجاره نامه می توان اقدام کرد، اشتباه است؛ مگر این که طرفین در قرارداد این موضوع را درج نمایند.

9 ـ مشاورین املاک به نیابت از فروشنده یا خریدار حق امضاء قرارداد، اخذ بیعانه، ودیعه، وصول چک، تحویل و تسلیم مورد معامله و همچنین فسخ قرارداد را ندارند.

10 ـ از انعقاد هر نوع قرارداد اعم از خرید، اجاره و رهن بدون اطلاع مالک ملک توسط مشاورین املاک یا افراد دیگر خودداری کنید.

11ـ پس از حضور همزمان معامله کنندگان و تکمیل قرارداد، امضاء و اثر انگشت معامله کنندگان و دو نفر شاهد ذیل قرارداد الزامی است.

12 ـ پس از انقضای مدت اجاره، تمدید مدت اجاره بوسیله قرارداد جدید و به صورت کتبی معتبر است؛ بنابراین از تمدید قرارداد اجاره به صورت شفاهی خودداری کنید.

13 ـ قبل از خرید، فروش و یا اجاره ملک از قصد و تصمیم خود مبنی بر انجام معامله اطمینان حاصل کرده و حتماً در مورد قیمت بررسی لازم را به عمل آورید. توجه کنید که قرارداد خرید و فروش و اجاره نامه پس از امضاء لازم الاجرا می باشد.

14 ـ در قرارداد رهن و اجاره پرداخت ودیعه به موجر باید همزمان با تحویل مورد اجاره به مستاجر صورت بگیرد.

15 ـ پس از پایان مدت اجاره، باز پرداخت مبلغ ودیعه باید همزمان با تحویل مورد اجاره به موجر انجام پذیرد.

16 ـ مشخصات کامل معامله کنندگان به ویژه شماره ملی، آدرس، کد پستی و مشخصات دقیق مورد معامله مانند مساحت، حدود اربعه، امکانات اعم از پارکینگ و انباری و سایر تجهیزات با ذکر معایب و نواقص و چگونگی رفع آن ها در قراردادهای خرید و فروش و اجاره باید ذکر شود.

17 ـ از تحویل و تسلیم مورد معامله و یا دریافت و پرداخت وجه فی مابین معامله کنندگان قبل از امضاء قرارداد خودداری کنید.

18 ـ در صورتی که مورد معامله در رهن بانک باشد، باید مراتب به خریدار و یا مستاجر تفهیم و با مراجعه به بانک، مبلغ وام و چگونگی باز پرداخت آن مشخص و در قرارداد ذکر شود.

19 ـ در فروش یا اجاره املاک مشاعی و یا املاکی که بین وراث بدون تقسیم قصد فروش یا واگذاری به اجاره را دارند، حضور همزمان کلیه شرکا و وراث و ارائه اسناد و مدارک بویژه گواهی انحصار وراثت و گواهی واریز مالیات بر ارث الزامی است.

20 ـ پس از امضاء قرارداد توسط معامله کنندگان، هر گونه توافقات بعدی یا اصلاحیه و تغییرات باید با حضور همزمان طرفین قرارداد و رضایت و قبول آن ها در پشت هر سه نسخه قرارداد نوشته شده و به امضاء و اثر انگشت متعاملین و دو نفر شاهد برسد. از دست بردن به متن قرارداد اعم از خط زدن، اضافه کردن عبارت بین نوشته جات حتماً خودداری شود. این موضوع می تواند منطبق با جرم جعل باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *