قوانین صدور و تحریر چک

متاسفانه اکثریت افرادی که دارای حساب جاری و دسته چک هستند، از بسیاری از نکات ریز و درست حقوقی تحریر چک و قوانین مربوط به صدور چک بی اطلاع می باشند. این عدم اطلاع از مسائل قانونی و حقوقی در اغلب موارد سبب مواجهه با مشکلات قضایی می شود به نحوی که مثلاً فردی با اینکه چک را به عنوان تضمین صادر کرده بود، در دادگاه بدهکار شناخته می شود.

در این مقاله نکات حقوقی تحریر و صدور چک را با دقت در جزییات آن به صورتی که بتوان اوضاع و احوال زمان صدور چک را بوسیله دلایل منطقی و محکمه پسند، پس از وقوع اختلاف اثبات کرد، با شما در میان می گذاریم.

لازم به توضیح است که مطلب حاضر به صورت منظم با تغییر و اصلاح قوانین مربوط به چک به روز می شود.

1 ـ هرگز از خودکار کسی که می خواهید چک را به او بدهید، برای تحریر چک استفاده نکنید.چون می تواند بعداً با همان خودکار چک را دستکاری کند.

2 ـ هنگام تحریر چک، خودکارتان را عوض نکنید ـ حتی از دو خودکار همرنگ هم استفاده نکنید، چرا که جاعل می تواند ادعا کند که خودکار سومی هم در کار بوده است.

3ـ یکی از شروط تحقق جرم صدور چک بلامحل، مدت دار نبودن چک صادره می باشد، بنابراین برای اثبات مدت دار بودن چک، ذیل امضاء خود حتما تاریخ صدور چک را نیز درج کنید.

4ـ از صـدور چـک در وجـه حامــل جـداً خــودداری کنیـد و بابـت پـرداخـت وجـه را نیـــز بـه ایــن صــورت «در وجه خانم/آقای … بابت فاکتور شماره…/ قرارداد شماره…/اجاره بهای بهمن ماه و …» در متن چک درج کنید.

5 ـ اگر با صدور چک در وجه دیگران، قصد «قرض دادن» دارید؛ حتماً در متن چک عبارت «بابت قرض الحسنه» و نظایر آن را قید کنید.

6 ـ اگر چک را به عنوان تضمین و یا حسن انجام کار به شخصی تسلیم می کنید، حتماً در مقابل تحویل چک رسیدی مشتمل بر شماره سریال چک و مبلغ آن و شماره حساب جاری و اینکه تاریخ سر رسید در چک درج شده است یا خیر از شخص تحویل گیرنده چک اخذ کنید.

7 ـ اگر چک را به عنوان چک تخلیه و یا تضمین و از این قبیل موارد صادر می کنید، حتماً در متن چک عبارت «بابت تضمین، بابت تخلیه مورد اجاره و …» را قید کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *